Logowanie

77 44 32 133
77 44 32 103
77 44 32 105
katecheta@diecezja.opole.pl

Serdecznie zapraszamy do uczestniczenia w Pielgrzymce Katechetów i Nauczycieli wraz z Biskupem Opolskim na Bałkany: Chorwacja – Albania – Czarnogóra – Bośnia i Hercegowina. Na dzień 21.03.2024 r. zostały 2 miejsca wolne.


Program:

Dzień 1 (15.07.2024 poniedziałek): 

Wyjazd z Opola o godz. 3:00. Przejazd do Chorwacji. Ok. południa przyjazd i Msza Św. w Sanktuarium Marija Bistrica (Chorwacka Częstochowa – wizerunek Matki Boskiej Bystrzyckiej) na północy Chorwacji. Wieczorem obiadokolacja i nocleg w okolicach Zadaru (1). 

Dzień 2 (16.07.2024 wtorek): 

Po śniadaniu przejazd na Mszę Św. w Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Vepric (Chorwackie Lourdes) na Riwierze Makarskiej. Dalszy przejazd przez Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę do Albanii. Obiadokolacja i nocleg w okolicach Durres (2). 

Dzień 3 (17.07.2024 środa): 

Po śniadaniu przejazd do Beratu – miasta Tysiąca Okien. Zwiedzanie Muzeum Ikon Onofrio, w którego zbiorach znajdują się najcenniejsze i najstarsze ikony w Albanii. Stare Miasto, wpisane na listę UNESCO, twierdza Berat. Przejazd do Parku Narodowego Divjakë-Karavasta, położonego na pięciu lagunach w otoczeniu słonych bagien, siedlisko żółwi błotnych i pelikanów. Przejazd na obiadokolację i nocleg w okolicach Durres (3). 

Dzień 4 (18.07.2024 czwartek): 

Po śniadaniu odpoczynek nad Morzem Adriatyckim w Durres. Popołudniu przyjazd do stolicy Albanii – Tirany i zwiedzanie z przewodnikiem miejscowym: Plac Skanderbega z Muzeum Narodowym i meczetem Ethem Beja, plac Matki Teresy z budynkiem uniwersytetu, plac Fryderyka Chopina oraz dzielnica Bloku. Nawiedzenie katedry św. Pawła. Msza Święta. Wjazd kolejką linową na górę Dajti. Powrót na obiadokolację i nocleg w okolicach Durres (4).  

Dzień 5 (19.07.2024 piątek): 

Po śniadaniu przejazd do Szkodry (Skadar) i zwiedzanie jednego z najstarszych miast Albanii, centrum katolicyzmu w Albanii. Miasto kontrastów, gdzie Wielki Meczet – którego budowę sponsorowali saudyjscy szejkowie – otaczają neorenesansowe kamieniczki w stylu włoskim. Spacer po starówce,  katedra katolicka św. Szczepana z Muzeum Diecezjalnym, meczet, Galeria Marubi, Miejsce Pamięci Prześladowanych w czasach dyktatury. Przejazd do Parku Narodowego Theth, położonego w sercu Alp Północnoalbańskich, lekki trekking do jeziora „Blue Eye”. Obiadokolacja i nocleg w okolicach Szkodry (5). 

Dzień 6 (20.07.2024 sobota): 

Po śniadaniu przejazd Wybrzeżem Czarnogórskim: Stary Bar – spacer uliczkami miasta pełnego rzymskich i średniowiecznych pamiątek. Budwa – spacer po starym mieście. Przejazd malowniczym wybrzeżem nad Boką Kotorską i popołudniu zwiedzanie z Przewodnikiem Kotoru – miasta otoczonego murami o długości 4,5 km z czasów Republiki Weneckiej, miasta o bogatej historii gdzie m.in. znajduje się katedra św. Trifuna z IX wieku. Rejs statkiem po Boce Kotorskiej (najdalej na południu Europy fiord, który wcina się w ląd na długość 26 km) i zwiedzanie kościoła na wyspie Matki Boskiej Skalnej. Wieczorem obiadokolacja i nocleg w hotelu w okolicach Kotoru (6). 

Dzień 7 (21.07.2024 niedziela): 

Po śniadaniu przejazd do Dubrownika i zwiedzanie: klasztor franciszkanów z apteką z XIV w., katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Msza Św.), port, spacer po głównej arterii Starego Miasta Placa od fontanny Onufrego do placu Luza. Obiadokolacja i nocleg w Medjugorje (7). 

Dzień 8 (22.07.2024 poniedziałek): 

Po śniadaniu przejście na Drogę Krzyżową na Górę Križevac. Msza Św. w kościele św. Jakuba, Adoracja Najświętszego Sakramentu. Pobyt w Medjugorje, w miarę możliwości spotkanie ze wspólnotą Cenacolo. Obiadokolacja i przejście na wieczorne nabożeństwo, modlitwę różańcową. Nocleg (8).

Dzień 9 (23.07.2024 wtorek): 

Wspólne wejście na Górę Objawień – Podbrdo (Brdo Ukazanja). Powrót na śniadanie. Przejazd i zwiedzanie Mostaru (miasta wielu kultur: Stary Most, Meczet, Dom Turecki). Popołudniu zwiedzanie Wodospadów Kravica – odpoczynek. Powrót do Medjugorje, obiadokolacja i przejście na nabożeństwo, wieczorną Modlitwę Różańcową. Nocleg (9). 

Dzień 10 (24.07.2024 środa): 

Po śniadaniu wykwaterowanie z Pensjonatu w Medjugorje i przejazd do Sarajewa. Msza Św. w kościele św. Franciszkanów. Po Mszy zwiedzanie stolicy Bośni z Przewodnikiem: plac Bascarsija, meczet cesarski, meczet Gazi Husrev-bega, neomauretańska synagoga, Latinski Most – miejsce zamachu na arcyksięcia Ferdynanda, Katedra Serca Jezusowego (wybudowana w latach 1884-1889, jako pierwsza rzymskokatolicka świątynia od czasu zburzenia katolickiego kościoła pod koniec XVII w.). Wieczorem obiadokolacja i nocleg w Chorwacji (10). 

Dzień 11 (25.07.2024 czwartek): 

Po śniadaniu przejazd i Msza Sw. w Sanktuarium Cudu Eucharystycznego w Ludbreg na północy Chorwacji. Dalsza podróż powrotna. Ok. godz. 18:00 obiadokolacja w restauracji. Przyjazd na miejsce i zakończenie pielgrzymki ok. północy.
 

Cena zawiera:

 • Przejazd komfortowym autokarem: klimatyzacja, WC, DVD, barek,
 • 10 noclegów w hotelach*** (pokoje 2-, 3-osobowe z łazienkami)
 • 10 śniadań i 11 obiadokolacji
 • Opieka pilota wycieczek zagranicznych
 • Rezerwacje Mszy Św. - każdego dnia przewidziany jest czas na Mszę Świętą
 • Ubezpieczenie NNW i KL
 • Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (obejmuje również choroby przewlekłe).

Cena nie zawiera:

 • Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, opłaty za przewodników miejscowych, słuchawki, opłaty turystyczne związane z realizacją programu, autostrady, parkingi, wjazdy do miast, napiwki: 100 eur/os.
 • Wydatków własnych, posiłków nie wymienionych w programie
 • Dodatkowych ubezpieczeń (kosztów leczenia chorób przewlekłych. 

Informacje:

 • Program jest ramowy i kolejność zwiedzania może ulec zmianie
 • Dokumenty potrzebne w podróży – ważny dowód osobisty
 • Pamiętamy również o zabraniu dokumentów i lekarstw. 

Termin:

15 - 25.07.2024

Cena:

4.200 zł 

Zapisy:

Zapisy tylko przez wypełnienie Formularza rejestracyjnego - prosimy o dokładne wypełnienie formularza

Program:

Pobierz dokładny program pdf icon