Rok 2024

2 września – Rozpoczęcie roku szkolno-katechetycznego 2024/25.

8-14 września – XIV Tydzień Wychowania pod hasłem „Wychowujmy razem”.

13 września – „Pierwsze kroki w byciu nauczycielem. Jak rozpocząć dobrze pracę w szkole?” (warsztat dla neoprezbiterów), 3 godz., mgr Anna Świtała, dr Piotr Dobrowolski, Kuria Diecezjalna, Opole, ul. Książąt Opolskich 19, godz. 16.00.

PAŹDZIERNIK

4 października – Dzień Katechety i Nauczyciela w Diecezji Opolskiej, Opole, ul. Drzymały 1A (Kościół seminaryjny/aula)
Program:
- 16.00 Eucharystia
- Słowo ks. Biskupa Andrzeja Czai
- Komunikaty – Dyrektor Wydziału Katechetycznego ks. Jerzy Kostorz

7 października:
- Termin nadsyłania zgłoszeń do udziału w konkursach: XXXV OTK Sandomierz 2025, DKWR ŻAK 2025, Olimpiada Wiedzy i Wartości w Sporcie – 11 edycja, (UWAGA: udział w Diecezjalnym Konkursie Artystycznym Opole 2025 nie wymaga wcześniejszego zgłoszenia – szczegóły w Regulaminie).

13 października – XXIV Dzień Papieski pod hasłem „Święty Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”.

14 października – Dzień Edukacji Narodowej (Dzień Nauczyciela)

15 października – Etap szkolny Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie – 11 edycja: „Tenis. Integracyjna i społeczna wartość sportu w edukacji", wychowaniu i życiu

30 października – Etap szkolny Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej – ŻAK 2025 „Pielgrzymi nadziei. Rok Jubileuszowy”.

15-17 listopada – Rekolekcje, Diecezjalny Dom Formacyjny, Racibórz-Miedonia.

18 listopada – Warsztat: „Pięciolinia inspiracji muzycznych na lekcje religii”, 4 godz., ks. Daniel Nowak, Wydział Teologiczny UO, Opole, ul. Drzymały 1a, godz. 16.30.

20 listopada – Etap szkolny XXXV Olimpiady Teologii Katolickiej – Sandomierz 2025 „Świętowanie i odpusty w Kościele katolickim”.

29 listopada – Warsztat: „BASIC Ph – czyli jak kreatywnie wspierać uczniów w stanach kryzysowych, depresyjnych lub depresji” (Opole), 4 godz., ks. Tomasz Gajda, Wydział Teologiczny UO, Opole, ul. Drzymały 1a, godz. 16.30.

GRUDZIEŃ

5 grudnia – Konferencja i gala wręczenia nagród dla laureatów Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie – 11 edycja: „Tenis. Integracyjna i społeczna wartość sportu w edukacji, wychowaniu i życiu”, Opole, Aula Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej, ul. Prószkowska 76.

14 grudnia – Dzień Skupienia, Schodnia, kościół pw. Matki Bożej Różańcowej, ul. Opolska 18a.

23 grudnia - 31 grudnia – Zimowa przerwa świąteczna.

Rok 2025

6 stycznia – Orszak Trzech Króli, Opole.

9 stycznia – Warsztat "Użycie sztucznej inteligencji w nauczaniu religii w szkole", 4 godz., dr Piotr Dobrowolski, Wydział Teologiczny UO, Opole, ul. Drzymały 1a, godz. 16.30.

11 stycznia – Warsztat: „Uprzejmy i stanowczy nauczyciel, czyli jak stosować asertywną postawę, opartą na szacunku do siebie i ucznia. Wybrane narzędzia Pozytywnej Dyscypliny”, 4 godz., Monika Mościcka-Starosta, Duszpasterstwo Akademickie Resurrexit, Opole, ul. Drzymały 1a , godz. 10.00.

23 stycznia – Etap rejonowy Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej – ŻAK 2025 „Pielgrzymi nadziei. Rok Jubileuszowy”.

31 stycznia – Termin nadsyłania prac na finał Diecezjalnego Konkursu Artystycznego – Opole 2024.

3-16 lutego – Ferie zimowe dla województwa opolskiego.

17 lutego-2 marca – Ferie zimowe dla województwa śląskiego.

21-23 lutego – Rekolekcje, Góra św. Anny, Dom Rekolekcyjny.

28 lutego – Ostateczny termin ogłoszenia wyników finału Diecezjalnego Konkursu Artystycznego – Opole 2025 „Pielgrzymi nadziei. Rok Jubileuszowy”.

MARZEC

3 marca – Etap diecezjalny XXXV Olimpiady Teologii Katolickiej – Sandomierz 2025 „Świętowanie i odpusty w Kościele katolickim”, Wydział Teologiczny UO, Opole, ul. Drzymały 1a.

15 marca – Warsztat: „BASIC Ph – czyli jak kreatywnie wspierać uczniów w stanach kryzysowych, depresyjnych lub depresji” (Nysa), 4 godz., ks. Tomasz Gajda, Diecezjalny Dom Formacyjny, ul. E. Gierczak 2, Nysa, godz. 10.00.

20 marca – Warsztat: „Ochrona małoletnich: widzieć + zbliżyć się + pomóc = ochronić i ocalić życie”, 4 godz., ks. Łukasz Knosala, Duszpasterstwo Akademickie Resurrexit, Opole, ul. Drzymały 1a , godz. 16.00.

27-29 marca – Etap ogólnopolski XXXV Olimpiady Teologii Katolickiej – Sandomierz 2025 „Świętowanie i odpusty w Kościele katolickim”, Sandomierz.

KWIECIEŃ

kwietnia – Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę – szczegółowe informacje dot. pielgrzymki można uzyskać w Duszpasterstwie Młodych Diecezji Opolskiej „Ławka” [dokładna data zostanie podana w późniejszym terminie].

5 kwietnia – Warsztat: „Stres i wypalenie zawodowe w pracy nauczyciela”, 4 godz., ks. Marcin Marsollek, Duszpasterstwo Akademickie Resurrexit, Opole, ul. Drzymały 1a , godz. 10.00.

11 kwietnia – Finał Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej – ŻAK 2025 „Pielgrzymi nadziei. Rok Jubileuszowy”.

17-22 kwietnia – Wielkanocna przerwa świąteczna.

23 kwietnia – Diecezjalna Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę.

26 kwietnia – Dzień Skupienia, Racibórz, kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, ul. Warszawska 29.

MAJ

10 maja – Dzień Skupienia, Dobrzeń Wielki, kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, ul. Opolska 4.

CZERWIEC

9 czerwca – Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Opolskiej na Górę św. Anny.

czerwca – Uroczysta gala wręczenia nagród podsumowująca konkursy organizowane przez Wydział Katechetyczny w roku szkolnym 2024/25, Opole [dokładna data zostanie podana w późniejszym terminie]

19 czerwca – Dzień Skupienia, „Barka” – Strzelce Opolskie, adres: ul. Olszowska 17, Warmątowice.

27 czerwca – Zakończenie roku szkolno-katechetycznego 2024/25.

LIPIEC

2-4 lipca – Rekolekcje, Opole, Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne.

3-7 lipca – Pielgrzymka Katechetów i Nauczycieli do Rzymu z okazji Jubileuszu 2025 „Pielgrzymi nadziei”.

1-2 lipca – Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców na Jasną Górę.