Logowanie

77 44 32 133
77 44 32 103
77 44 32 105
katecheta@diecezja.opole.pl

olimpiada konferencja 7 12 2023 336 grudnia 2024 roku na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej odbyła się konferencja pt. „Integracyjna i społeczna wartość sportu w edukacji, wychowaniu i życiu: Perspektywa psychospołeczna”. Wydarzenie wieńczy 11. edycję „Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie” i zostało zrealizowane przez Fundację Ludzki gest Jakuba Błaszczykowskiego wraz z Wydziałem Katechetycznym Kurii Diecezjalnej w Opolu w ramach projektu „Sport. Od teorii do praktyki” przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Prelegentami konferencji byli eksperci z Polski i zagranicy. Dr Thierry Middleton (University of Portsmouth) w swoim wystąpieniu „Czy sport ma wartość społeczną? Czy sport może wspierać integrację?” przedstawił wnioski z pracy z migrantami zaangażowanymi w sport i aktywność fizyczną. Jego prezentacja zwróciła uwagę na to, jak sport może być skutecznym narzędziem integracji społecznej i budowania mostów międzykulturowych.

odbior nagrodIstotnym etapem konkursu „Olimpiada Wiedzy i Wartości w Sporcie” realizowanego przez Fundację Ludzki gest Jakuba Błaszczykowskiego wraz z Wydziałem Katechetycznym Kurii Diecezjalnej w Opolu jest konferencja naukowa. Tegoroczna konferencja jest współorganizowana również przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego, Instytut Psychologii Uniwersytetu Opolskiego oraz Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej. Temat konferencji: "Integracyjna i społeczna wartość sportu w edukacji, wychowaniu i życiu: Perspektywa psychospołeczna".

Konferencja popularnonaukowa i gala wręczenia nagród dla laureatów, opiekunów oraz ich szkół zaplanowane są na piątek 6 grudnia 2024 r. w auli Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej.

Temat tegorocznej konferencji "Integracyjna i społeczna wartość sportu w edukacji, wychowaniu i życiu: Perspektywa psychospołeczna" podkreśla wielowymiarowy wpływ sportu na rozwój jednostek i społeczności. Zwraca uwagę na rolę sportu jako narzędzia wspierającego integrację społeczną, wzmacniającego więzi międzyludzkie i promującego inkluzywność. W kontekście edukacji i wychowania sport staje się przestrzenią kształtowania wartości, takich jak współpraca, odpowiedzialność czy poszanowanie drugiego człowieka.

Konferencja będzie zatem miejscem dyskusji o tym, jak sport może budować lepsze społeczeństwo, łącząc różne aspekty życia człowieka.

final olimpiada 7 04 2022 25Komisja Konkursowa dokonało sprawdzenia 229 finałowych prac. Uczestnicy testu zmierzyli się z serią pytań, które wymagały od nich znajomości szerokiego zakresu informacji związanych z tenisem ziemnym, historią sportu oraz jego społecznymi i kulturowymi aspektami. Pytania dotyczyły zarówno konkretnych zawodników i ich osiągnięć, jak i ogólnych zasad gry oraz ciekawostek związanych z tą dyscypliną. Nie zabrakło również pytań związanych z wartościami, jakie niesie sport.
Wśród zadań znalazły się pytania wymagające analizy ciekawostek, znajomości terminologii oraz zasad fair play w sporcie. Taka forma testu nie tylko edukuje, ale również angażuje uczestników do bliższego zainteresowania się tą fascynującą dyscypliną.
Komisja konkursowa po sprawdzeniu testów wyłoniła 45 laureatów 11. edycji „Olimpiady Wiedzy Wartości w Sporcie”, którzy uzyskali najwyższe wyniki.

olimpiada podsumowanie edycja 2020W czwartek, 21 listopada 2024 roku, Opole gościło około 230 uczestników z całej Polski, którzy wzięli udział w finałowym etapie konkursu „Olimpiada Wiedzy i Wartości w Sporcie”. Tegoroczna, już 11. edycja tego wydarzenia odbywała się pod hasłem: „Tenis. Integracyjna i społeczna wartość sportu w edukacji, wychowaniu i życiu”. Wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz edukacyjno-sportowych inicjatyw, miało na celu nie tylko poszerzenie wiedzy młodzieży o sporcie, ale również ukazanie jego roli w budowaniu wartości takich jak integracja, współpraca i rozwój osobisty.
Pierwsza część finału polegała na rozwiązaniu testu, który weryfikował wiedzę uczestników z zakresu historii, wartości w sporcie, zasad i społecznych aspektów tenisa. Po części konkursowej uczniowie mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym spotkaniu z zaproszonymi gośćmi – Panią Katarzyną Nowak, określaną jako „pierwsza Dama polskiego tenisa zawodowego”, oraz Janem Chłodnickim, młodym, ale już utytułowanym tenisistą z Opola.
Pani Katarzyna Nowak, pierwsza Polka, która awansowała do TOP 50 światowego rankingu WTA, podzieliła się swoją fascynującą historią kariery zawodowej. Opowiadała o wyzwaniach, które musiała pokonać, by osiągnąć sukces, oraz o znaczeniu sportu w jej życiu. W trakcie inspirującej rozmowy uczestnicy mogli zadawać pytania, na które tenisistka odpowiadała z wielką otwartością. Jej wspomnienia i refleksje spotkały się z ogromnym zainteresowaniem młodzieży, która doceniła jej autentyczność i motywujące podejście.

konkurs wiedzy i wartosci w sporcie 2021Serdecznie zapraszamy wszystkich zakwalifikowanych Uczniów wraz z Nauczycielami na finał tegorocznej edycji olimpiady, który odbędzie się w czwartek 21 listopada 2024 r. o godz. 11.00 w auli seminaryjno-wydziałowej w Opolu (ul. Drzymały 1a).

Z wielką radością informujemy, że po teście finałowym odbędzie się spotkanie z "pierwszą Damą tenisa zawodowego w Polsce" z Panią Katarzyną Nowak - ikoną polskiego tenisa i pierwszą Polką, która awansowała do TOP 50 światowego rankingu WTA.

Katarzyna Nowak (13 stycznia 1969), jedna z najlepszych polskich tenisistek w historii, wielokrotna reprezentantka i mistrzyni Polski, prekursorka tenisa zawodowego w Polsce. Zaczynała w ciężkich czasach schyłkowego PRL-u, kiedy tenis traktowany był jako sport elitarny.