Logowanie

77 44 32 133
77 44 32 103
77 44 32 105
katecheta@diecezja.opole.pl

Konferencja synod 2 semestr 2022Serdecznie zapraszamy wszystkich Katechetów świeckich i duchownych do udziału w konferencjach przedmiotowo-metodycznych, które odbędą się w II semestrze roku szkolnego 2023/24. Tematem konferencji będą aktualne problemy i wyzwania dotyczące katechezy w szkole.

Terminy konferencji:

6.03.2024 | środa | Opole | ul. Drzymały 1a | aula dolna (za kościołem) | godz. 16.00.
7.03.2024 | czwartek | Strzelce Opolskie | parafia św. Wawrzyńca | ul. Kołłątaja 9 | dom katechetyczny| godz. 16.00.

 

Wprowadzenie

W imieniu Biskupa Opolskiego zapraszamy do udziału w Diecezjalnej Pielgrzymce Szkół Diecezji Opolskiej śladami św. Jana Pawła II do Włoch (Loreto, Manopello, Monte San Angelo, San Giovanni Rotondo, Neapol, Watykan, Rzym, Casia, Wenecja).
W czerwcu 2023 roku organizowaliśmy pielgrzymkę szkół należących do rodziny szkół św. Jana Pawła II. Pielgrzymka cieszyła się bardzo dużym zaintersowaniem i był to wyjątkowy czas dla uczestników. Wielu Uczniów i Nauczycieli pytało nas, czy będziemy w tym roku organizować taką formę „rekolekcji w drodze”.
Dlatego jako Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjanej w Opolu pragniemy zaprosić na kolejną Pielgrzymkę Szkół w dniach 12 – 19 czerwca 2024 r. do grobu św. Jana Pawła II, jako wyraz naszej wdzięczności za Osobę Papieża Polaka. Wybraliśmy termin czerwcowy, uwzględniając Wasze wskazówki, jak również biorąc pod uwagę możliwości zorganizowania pielgrzymki we Włoszech.
Na pielgrzymkę zapraszamy szczególnie wszystkich uczniów, rodziców, dyrektorów, nauczycieli szkół noszących imię Jana Pawła II w naszej diecezji, jak również inne szkoły, które chciałyby uczestniczyć w tym wydarzeniu. Chcemy nie tylko zobaczyć kolejne miejsca, w których był nasz Rodak, ale również poznać Jego nauczanie.


Program

1 dzień (środa 12.06.2024):

Zbiórka i wyjazd w godzinach wieczornych. Przejazd przez Czechy, Austrię w kierunku Włoch.

2 dzień (czwartek 13.06.2024):

W godzinach popołudniowych przyjazd do Loreto (Msza Św.) i nawiedzenie Domku Matki Bożej oraz cmentarza żołnierzy polskich. Zakwaterowanie, odpoczynek, obiadokolacja i nocleg.

3 dzień (piątek 14.06.2024):

Po śniadaniu przejazd do Manopello – miejsca, gdzie znajduje się ”chusta św. Weroniki”, na której według legendy odcisnęło się Oblicze Jezusa złożonego w grobie. Po południu przyjazd do Monte San Angelo na Półwyspie Gargano. Zwiedzanie groty Michała Archanioła, Msza Św. Wieczorem obiadokolacja i nocleg w hotelu w San Giovanni Rotondo.

4 dzień (sobota 15.06.2024):

Po śniadaniu pobyt w San Giovanni Rotondo i zwiedzanie: Kościół antyczny, muzeum św. Ojca Pio wraz z celą świętego i krzyżem pod którym dostał stygmaty, Bazylika Ojca Pio z grobem świętego (Msza Św.).
Ok. południa wyjazd do Neapolu – krótkie zwiedzanie, m.in. nawiedzenie Katedry św. Januarego i kościoła San Giuseppe dei Nudi i modlitwa przy grobie ks. Dolindo Ruotolo. W godzinach wieczornych przyjazd na obiadokolację i nocleg w okolicach Rzymu.

5 dzień (niedziela 15.06.2024):

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd do Watykanu na modlitwę Anioł Pański z udziałem Ojca Świętego. Zwiedzanie Bazyliki i Placu św. Piotra. Nawiedzenie grobu św. Jana Pawła II i grobu papieża Benedykta XVI. Spacer po Rzymie: Zamek Anioła, Piazza Navona, Panteon, Piazza Colonna. Wieczorem powrót przejazd na obiadokolację i nocleg w okolicach Rzymu.

6 dzień (poniedziałek 17.06.2024):

Po śniadaniu przejazd do Casci – nawiedzenie sanktuarium św. Rity - patronki spraw trudnych i beznadziejnych (Msza Św.). Popołudniu przyjazd do hotelu w okolicach Rimini nad Morzem Adriatyckim, zakwaterowanie, obiadokolacja i odpoczynek nad morzem.

7 dzień (wtorek 18.06.2024):

Po śniadaniu przejazd do Sottomariny i spokojny rejs pozwalający w drodze do Wenecji poznać Lagunę południową. Zwiedzanie Wenecji z Przewodnikiem: Plac Św. Marka z Bazyliką (Msza Św.), Pałac Dożów (z zewnątrz), słynny Most Westchnień, Wieża Zegarowa oraz Dzwonnica, czas wolny. W godzinach popołudniowych wyjazd w drogę powrotną.

8 dzień (środa 19.06.2024):

Przyjazd do Polski w godzinach porannych i zakończenie pielgrzymki.

Cena

•  2550 zł | osoba

Termin:

•  12 - 19.06.2024

Cena zawiera

• Przejazd autokarem turystycznym wysokiej klasy z WC, DVD, barkiem i klimatyzacją.
• 5 noclegów w hotelach (pokoje 2, 3-osobowe z łazienkami),
• wyżywienie: 5 śniadań, 5 obiadokolacji
• opieka pilota
• rezerwacje Mszy Św. (codziennie będzie odprawiana Msza Św.)
• Ubezpieczenie NNW i KL

Cena nie zawiera

• kosztów biletów wstępu, komunikacja miejska, płatne wjazdy do miast, słuchawki, przewodnicy lokalni – 90 eur/os. (zbierane podczas ostatniego spotkania organizacyjnego na ok. 2-tygodnie przed wyjazdem – wtedy też zostaną rozdane pakiety pielgrzyma dla każdego)

Uwagi

• Dokumenty potrzebne w podróży – dowód osobisty lub ważny paszport

Zapisy:

Wypełnij Formularz rejestracyjny W razie jakichkolwiek problemów proszę wysłać maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Terminarz:

• Zapisy wstępne przez wypełnienie formularza rejestracyjnego do 16 lutego 2024 r.
• I wpłata zaliczki do 22 marca 2024 r. (550 zł)
• II Wpłata całości do 19 maja 2024 r. (2.000 zł)

Po zakończeniu zapisów odbędzie się spotkanie Szkolnych Koordynatorów w Kurii Diecezjalnej w Opolu, podczas którego zostaną omówione wszelkie kwestie związane z organizacją pielgrzymki. Szkolni Koordynatorzy, którzy zgłaszają swoje szkoły dostaną na adres mailowy szczegółowe informacje co do organizacji jak również warunków uczestniczenia przez nauczycieli danej szkoły.

Pobierz program pdf icon

zaproszenie gala 2022 nowe

Czekamy na Was. Jeszcze tylko miesiąc i lista na zapisy 28. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej dla Szkół Ponadpodstawowych zostanie zamknięta. Wszelkie informacje na www.okwb.pl

Zapraszamy! https://www.youtube.com/watch?v=RNPJpVzhVAo&t=4s

Zapraszamy młodzież szkół ponadpodstawowych do udziału w 28. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, która odbywa się w bieżącym roku szkolnym 2023/2024. Corocznie na zaproszenie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” do lektury Pisma Świętego odpowiada ponad 8000 uczniów z prawie tysiąca szkół ponadpodstawowych. Tegoroczny zakres tematyczny obejmuje Księgę Sędziów oraz Dzieje Apostolskie. Lektura ta, pozwoli młodym ludziom odkrywać wartość wspólnoty, która swoją witalność i dynamizm czerpie z mocy Boga. Sędziowie jako wybawcy ludu Izraela są zapowiedzią Jezusa Chrystusa, który jako Zbawiciel ludzkości w mocy Ducha Świętego prowadzi wspólnotę Kościoła po ścieżkach prawdy, świętości i miłości.
Konkurs przeprowadzany jest w trzech etapach: szkolnym online (13-14.03.2024 r.), diecezjalnym (18.04.2024 r.) oraz ogólnopolskim (10-11.06.2024 r.) w Niepokalanowie.
Zgłoszenia szkół ponadpodstawowych odbywają się poprzez stronę internetową: www.okwb.pl. Rejestracji placówek mogą dokonać katecheci, w terminie od 4 września 2023 r. do 23 lutego 2024 r.

orszak 2022 10„Najpierw idea, a następnie błyskawiczne wprowadzenie w czyn” – tak o powstaniu w 2020 r. Domu Nadziei w Opolu mówił Donat Przybylski, opolski dziennikarz i konferansjer, który w czwartek 11 stycznia 2024 r. poprowadził wieczór koncertowy, podczas którego w auli wydziałowo-seminaryjnej w Opolu właśnie na rzecz Bezdomnych Domu Nadziei wystąpił zespół Tre Voci.
Koncert otworzył bp Waldemar Musioł, podkreślając, że piękno muzyki kieruje nas na Stwórcę, zaprosił do hojności i braterstwa z ubogimi i bezdomnymi poprzez wsparcie Domu Nadziei.