Logowanie

77 44 32 133
77 44 32 103
77 44 32 105
katecheta@diecezja.opole.pl

gala 9 06 2022 5

W czwartek, 6 czerwca 2024 roku w Muzeum Diecezjalnym w Opolu odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom konkursów organizowanych przez Wydział Katechetyczny Kurii Diecezji Opolskiej w roku szkolnym 2023/2024.
Na galę przybyło blisko stu uczniów – laureatów tegorocznych konkursów – wraz z nauczycielami, którzy do tych konkursów ich przygotowali. Obecni byli również rodzice nagrodzonych uczniów oraz zaproszeni goście, m.in.: ks. bp Rudolf Pierskała – przewodniczący Wydziału Katechetycznego, Opolski Wicekurator Oświaty – p. Marek Leśniak, Dyrektor Miejskiego Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu – p. Bronisława Ogonowski, Dyrektor Departamentu Edukacji i Rynku Pracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego – p. Bartosz Medyk oraz Zastępca Naczelnika Wydziału Oświaty Miasta Opola – p. Beata Kowal.
Galę uświetnił swoim występem gość specjalny gali – Jakub Rippel – uczeń II klasy Szkoły Podstawowej nr 3 w Dobrzeniu Wielkim oraz klasy perkusji Jazz Centrum z Opola. Młody perkusista wykonał m.in. All Star Smash Mouth, Imagine Johna Lennona czy Sopia Alvaro Solera.

wycieczka krasiejow ukrainaZ żalem zawiadamiamy, że 1 czerwca 2024 r. odeszły do Pana śp. S. M. Carissima i jej współsiostra s. M. Reginalda, Siostry Zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej z placówki zakonnej w Chróścicach.
S. M. Carissima – Kornelia Baron była wieloletnią katechetką, ostatnio uczyła religii w szkole podstawowej im. Marii Konopnickiej w Chróścicach. Spotykaliśmy się z Nią również m.in. podczas konkursów, do których przygotowywała swoich uczniów.
S. M. Reginaldą od wielu lat pełniła posługę zakrystianki w Parafii pw. św. Jadwigi w Chróścicach: dbała o wystrój kościoła, o kwiaty, przygotowywała parafialne uroczystości.
Msza św. pogrzebowa sióstr Carrissimy i Reginaldy odbędzie się w sobotę, 8 czerwca, o godz. 11.00 w Leśnicy. Pół godziny przed pogrzebem odmawiany będzie różaniec za zmarłe.
Pogrążonym w bólu Bliskim składamy wyrazy współczucia i żalu. Polecajmy śp. S. M. Carissimę i s. M. Reginaldę Bożemu Miłosierdziu: Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie.

„Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki.” (J, 11, 25-26)

Camino z Biskupem 2022

Ks. Biskup Andrzej Czaja bardzo serdecznie zaprasza wszystkich wiernych, Rodziny, Wspólnoty, Kapłanów, Siostry zakonne, Braci zakonnych i każdego, kto tylko w tych dniach ma możliwość do wyruszenia wraz z Nim na pielgrzymi szlak.
Biskup Opolski przechodził będzie przez wioski i miasta naszej diecezji idąc szlakiem Jakubowym z Raciborza na Górę św. Anny. Na camino z Biskupem nie trzeba się zapisywać, wystarczy przybyć do wyznaczonego miejsca w zaplanowanym czasie. W czasie tej drogi można towarzyszyć Ks. Biskupowi, przez uczestniczenie w jakimś dniu czy też etapie tej drogi. Istnieje również możliwość indywidualnego zorganizowania sobie noclegu na trasie. Więcej informacji na stronie raciborskiej drogi św. Jakuba https://camino.net.pl/droga-w-polsce/droga-raciborska/
Podczas wspólnego pielgrzymowania Biskup Opolski będzie zatrzymywał się na modlitwie Liturgią Godzin w kościołach znajdujących się na pątniczym szlaku. Każdego dnia będzie sprawowana Eucharystia.
Podczas tej pielgrzymiej wędrówki niech nie zabraknie naszej obecności na spotkaniu z Pasterzem Diecezji Opolskiej.

zaproszenie gala 2022 nowe

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” – to Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych, którzy obradowali w dniach 21-23 maja br. w Stegnie podczas ogólnopolskiego spotkania, które poprowadził bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

 
Publikujemy pełny tekst Oświadczenia:
 

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN”

Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych

 
Dyrektorzy Wydziałów Katechetycznych diecezji w Polsce obecni na konferencji pod kierownictwem Księdza Biskupa Wojciecha Osiala, Przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego KEP, wyrażają stanowczy sprzeciw wobec działań Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczących szkolnych lekcji religii. Działania te układają się w pakiet zmian, które są jawną dyskryminacją dzieci i młodzieży uczestniczących w szkolnych lekcjach religii, ich rodziców oraz nauczycieli religii.

zaproszenie gala 2022 nowe

Pragniemy poinformować, że uroczysta gala rozdania nagród laureatom diecezjalnych konkursów przeprowadzonych w roku szkolnym 2023/24 odbędzie się w czwartek 6 czerwca 2024 roku o godz. 11.00 w Muzeum Diecezjalnym w Opolu (ul. Kardynała Bolesława Kominka 1A).
Serdecznie zapraszamy tegorocznych laureatów wraz z opiekunami na galę w celu odebrania dyplomów, nagród i podziękowań.

- Diecezjalny Konkurs Wiedzy Religijnej Żak 2024
„W drodze do świętości – młodzi święci i błogosławieni”
- Olimpiada Teologii Katolickiej – RADOM 2024
"Zasady społeczne w nauczaniu Kościoła”
- Diecezjalny Konkurs Artystyczny – Opole 2024
"W drodze do świętości – ulubiony patron"

Zaproszenie na galę podsumowującą konkursy w formie dokumentu - pdf icon