Logowanie

77 44 32 133
77 44 32 103
77 44 32 105
katecheta@diecezja.opole.pl

gala 9 06 2022 5

W piątek 24.06.2022 r. na placu katedralnym w Opolu odbył się koncert charytatywny na rzecz opolskiej katedry. Wystąpił podczas niego zespół Frele i Golec uOrkiestra. Spotkanie poprowadzili: Donat Przybylski – dziennikarz i konferansjer oraz Elżbieta Romanowska - głogowianka, znana prezenterka i aktorka, która zagrała m. in. w taki serialach jak: „Samo życie”, „Na Wspólnej”, „Pierwsza miłość”, „Na dobre i na złe”, „Ranczo”, „M jak miłość”.
Licznie zgromadzą publiczność przywitał zespół Frele - żeńskie trio wokalne założone w lutym 2017 roku przez trzy wokalistki: Magdalenę Janoszkę, Martę Skibę i Marcelinę Bednarską.
Na scenie nie mogło zabraknąć przedstawicieli organizatorów. „Spotykamy się na koncercie w czasie, kiedy nasza diecezja obchodzi jubileuszu 50-lecia ustanowienia” - powiedział ks. biskup Rudolf Pierskała, a za wszelkie wsparcie modlitewne jak również konkretny wkład finansowy w remont Opolskiej Katedry podziękowali ks. Proboszcz Waldemar Klinger oraz wiceprezydent Opola Małgorzata Stelnicka.

Dla katedry i od katedry – podczas koncertu miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Odbyła się bowiem licytacja rękawic bokserskich podpisanych przez Witalija Kliczko – mera Kijowa. W załatwieniu podpisów pomógł hodowca gołębi pocztowych mieszkający w Tarnowie Opolskim, a pochodzący z Ukrainy oraz Pan Jerzy Koźlik. Ostatecznie rękawice bokserskie zostały wylicytowane za kwotę 10,5 tys. zł, która zostanie przekazana na odbudowę zbombardowanego przedszkola dla ukraińskich dzieci. O idei opowiedziała józefitka, s. Mariana, która wystąpiła w towarzystwie ukraińskiej rodzinny mieszkającej w opolskiej kurii dzięki pomocy ks. Biskupa Opolskiego Andrzeja Czai.

W czasie piosenki „Być dla kogoś światłem” w wykonaniu Leny Zientek wypuszczony został biały gołąb jako symbolu pokoju – warto zaznaczyć, że to był ten sam gołąb, który został puszczony podczas występu Karoliny Lizer, która wygrała konkurs „Premier” podczas tegorocznego Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki.
Następnie na scenie pojawił się zespół Golec uOrkiestra. Ten charyzmatyczny zespół rozpoczął od piosenek związanych z osobą św. Jana Pawła II. W pierwszej części dominowały psalmy i delikatne granie, natomiast druga część to już rozrywka i wszystkie hity zespołu. Podczas utworów religijnych wystąpił również chór Politechniki Opolskiej. Nie mogło również zabraknąć takich hitów jak „Lornetka”, „Słodycze” czy „Ściernisko". Pojawił się również przebój "Kto się ceni", do którego bracia Golec zagrali na trąbitach, czyli ludowych instrumentach dętych. Każdy musiały trzymać dwie osoby, z powodu jego długości (ok. 4 metrów). Publiczność świetnie się bawiła i śpiewała piosenki wraz z zespołem. "Crazy is my life" miało być ostatnią piosenką tego wieczoru. Nie obyło się jednak bez bisu, jak na udany koncert przystało. To chyba najlepsza rekomendacja tego koncertu, który na długo zostanie w pamięci uczestników.

Organizatorami tego wydarzenia byli: Diecezja Opolska, Miasto Opole, Stowarzyszenie Przyjaciół Katedry Opolskiej CRUX, Wydawnictwo i Drukarnia Świętego Krzyża w Opolu,
Składamy serdeczne podziękowania dla sponsora głównego: firmy ECO Energetyka Cieplna Opolszczyzny, jak również partnerom: Atlantis Developer, Adamietz, Hotel De Silva Premium Opole, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Michał Mocigemba, Gwarant, Profex, Eko Okna.