sympozjum fobie

W dniu 12 marca br. odbędzie się doroczne – już dwudzieste - Ogólnopolskie Sympozjum Katechetyczne organizowane przez Spółkę Święty Wojciech Dom Medialny w Poznaniu. Sympozjum realizowane będzie w formie online, dzięki czemu mogą w nim uczestniczyć osoby odpowiedzialne za organizację i rozwój nauczania religii rzymskokatolickiej w Polsce i katecheci zainteresowani wydarzeniem.

Dom Medialny Święty Wojciech wraz ze Strefą Katechety corocznie organizuje dedykowane nauczycielom religii sympozjum katechetyczne, niezwykle ważne, branżowe wydarzenie.W trakcie spotkania, które odbędzie się 12 marca 2022 r, w formie online, poruszymy istotny i niezwykle aktualny temat: „Fobie i lęki XXI. Jak nauczać religii w dzisiejszym świecie”.

Naszym celem  jest towarzyszenie nauczycielom religii i rodzicom dzieci i młodzieży w procesie edukacji, ale również wspieranie ich w utrzymaniu dobrostanu psychicznego.
Eksperci już ostrzegają, że psychiczne symptomy stresu związanego z pandemią będą się pojawiać długo po jej ustaniu. Przewiduje się, że negatywne konsekwencje możemy odczuwać aż do pół roku, a niektóre  z nich mogą się utrzymywać nawet do kilku lat. Na alarm biją psychiatrzy, którzy dostrzegają wzrost liczby zaburzeń psychicznych u dzieci i dorosłych. Zwiększa się liczba stanów lękowych, zaburzeń nastroju i depresji, spowodowanych lękiem o przyszłość, stanem osamotnienia wynikającym z izolacji oraz przewlekłym stresem. U nauczycieli obserwuje się spadek motywacji, poczucia sprawczości i symptomy wypalenia zawodowego.

Dlatego zapraszamy do udziału w XX Jubileuszowym Sympozjum Katechetycznym, które składać się będzie z czterech ważnych, niezwykle interesujących części:

10.00 – 10.05 Powitanie Ks. Dr Tomasz Siuda
10.05 – 11.45 Wykład Ks. Dr Krzysztof Wons SDS
Pozwolić się formować przez Słowo, aby formować innych
11.45 – 12.00 Przerwa
12.00 – 14.00 Panel dyskusyjny z ekspertami z dziedzin:
Ks. Dr Tomasz Adamczyk – socjolog
Prof. ndzw. dr hab. n. hum. Jan Chodkiewicz – psycholog kliniczny
Zofia Grudzińska – psycholog
Dr Aneta Rayzacher-Majewska – teolog
14– 14.30 Przerwa
14.30 – 16.00 Sesja webinarowa nr 1 – webinaria tematyczne
1. Monika i Marcin Gajdowie, Dobrostan psychiczny a czynniki
stresogenne w pracy katechety
2. Ks. Dr Marek Studenski, Jak poradzić sobie z lękiem?
3. Bogna Białecka, Wsparcie psychologiczne uczniów na czas edukacji stacjonarnej, hybrydowej i zdalnej.
16.00 – 16.15 Przerwa
16.15 – 18.00 Sesja webinarowa nr 2 – webinaria szkoleniowe
1. Małgorzata Bilska, Komunikacja wspierająca
2. Jagoda Kwiecień, Bible Journaling, czyli czym jest „biblijne pamiętnikowanie"?

Zapisy i informacje:www.strefakatechety.swietywojciech.pl