Logowanie

77 44 32 133
77 44 32 103
77 44 32 105
katecheta@diecezja.opole.pl

olimpiada konferencja 7 12 2023 33Jubileuszowa, 10. edycja ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie została zwieńczona międzynarodową konferencją pt.: „Motywacyjna wartość sportu w edukacji, wychowaniu i w życiu”, która odbyła się 7 grudnia na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej.
W pierwszej części uczestnicy wysłuchali wykładów na temat motywacji. W konferencji udział wzięli prelegenci z kraju oraz uczelni zagranicznych: prof. Zbigniew Dudziński (AWF Warszawa) przedstawił rolę motywacji w procesie socjalizacji, prof. Gusztáv Kovács (Institution Episcopal Theological College of Pécs, Węgry) mówił o granicach motywacji w sporcie, prof. Daniel Brown (University of Portsmouth, Wielka Brytania) ukazał motywację z perspektywy psychologicznej, w prelekcji dra Jiří Pospíšila (Palacký University in Olomouc, Czechy) mieliśmy okazję usłyszeć o sferze wartości w sporcie, natomiast ks. prof. Dariusz Krok z Wydziału Teologicznego UO przedstawił motywacyjną rolę sportu w radzeniu sobie ze stresem. Tematyka motywacji w sporcie i życiu cieszyła się zainteresowaniem zebranej na konferencji młodzieży i nauczycieli, o czym świadczyły liczne pytania do poszczególnych prelegentów.

Drugą częścią spotkania był panel dyskusyjny, w którym udział wzięli znani sportowcy i trenerzy: Łukasz Piszczek – piłkarz, Kamil Wódka – psycholog sportu, Bartosz Jurecki – trener piłki ręcznej, menadżer sportu Dariusz Nawarecki oraz Magdalena Zych – zawodniczka short tracku. Po kilku rundach pytań moderatora konferencji Donata Przybylskiego, pytania zadać mogli również uczestnicy konferencji, którzy dopytywali m.in. o skuteczną motywacje, rolę psychologa sportu czy wpływ hejtu w mediach na karierę sportowca. Pytań było dużo więcej niż czasu zaplanowanego na panel dyskusyjny.
Wydarzenie wieńczyło 10. edycję Olimpiady, dlatego ostatnim punktem spotkania było wręczenie nagród laureatom konkursu oraz ich nauczycielom i szkołom. W etapie szkolnym tegorocznej edycji „Olimpiady Wiedzy i Wartości w Sporcie” udział wzięło ponad 1600 uczniów z 83 szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Do finału, który odbył się 23 listopada 2023 r. w Opolu, zakwalifikowało się 331 młodych ludzi. Uczestnicy finału zmagali się z 40 pytaniami zarówno zamkniętymi, jak i otwartymi na temat motywacji w sporcie i życiu ze szczególnym uwzględnieniem koszykówki.

Organizatorzy przygotowali atrakcyjne nagrody dla 53 laureatów, 27 opiekunów i 27 szkół. Najlepsi otrzymali laptopy, sprzęt elektroniczny i sportowy, wśród nagród dla szkół była m.in. wycieczka do Pragi dla 50 osób, projektory, zestawy sprzętu sportowego oraz różnego rodzaju vouchery.
I miejsce w Olimpiadzie zajął Krzysztof Stasiński, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Wałbrzychu, laureaci kolejnych miejsc na podium to uczniowie szkół naszej diecezji: Mateusz Synowski z III Liceum Ogólnokształcącego w Opolu (II miejsce) oraz Filip Hombek, uczeń Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr I w Prudniku (III miejsce).

Zapraszamy do zobaczenia fotorelacji z dzisiejszego wydarzenia – wszystkie zdjęcia można zobaczyć jak również pobrać tutaj jpg ikonka

Składamy serdeczne podziękowania licznym sponsorom nagród m.in. laptopów, voucherów, sprzętu sportowego, zestawów mebli, wycieczki.

REALIZACJA GRANTU „OLIMPIADA WIEDZY I WARTOŚCI W SPORCIE. MOTYWACYJNA ROLA SPORTU W EDUKACJI, WYCHOWANIU I W ŻYCIU. OD TEORII DO PRAKTYKI” JEST WSPÓŁFINANSOWANA ZE ŚRODKÓW MINISTERSTWA EDUKACJI I NAUKI