Logowanie

77 44 32 133
77 44 32 103
77 44 32 105
katecheta@diecezja.opole.pl

biblia1Opis

Karolina i Karol Fromont jako małżeństwo 11 lat służyli  na misjach w Azji, Europie i Ameryce Pólnocnej, głosząc Ewangelię wszędzie gdzie zostali posłani. Po powrocie do Polski prowadzili szereg rekolekcji dla różnych grup wiekowych: dorosłych, młodzieży i dzieci, oraz warsztaty ewangelizacyjne. Aktualnie pracują w Wydziale Katechetycznym Kurii Diecezjalnej w Opolu.
Prowadzą rekolekcje w parafiach i szkołach, spotkania dla różnych grup, oraz warsztaty, między innymi z zakresu nowych form w głoszeniu Ewangelii, korzystania z "języka" naszego pokolenia jakim jest film, rozwijania talentów, kerygmatu.
Poniżej można pobrać propozycje programów dla szkół i parafii.

 

Opinie

Ks. Łukasz Żaba (Olesno)

Rekolekcje dla dzieci szkoły podstawowej, młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej „Historia pewnej Przyjaźni”, które poprowadzili Państwo Karolina i Karol Fromont, odbyły się w  parafii Bożego Ciała w Oleśnie. Przeżyliśmy je jako bardzo dynamiczny czas, w którym Karolina i Karol przez autentyczne historie z życia, osobistą modlitwę, dramy, prezentacje i filmy pokazali, że Jezus Chrystus jest, żyje, i działa. Obserwując dużą ilość dzieci oraz młodzieży zainteresowaną i przeżywającą przekazywane treści, widziałem, że taka forma mówienia o Panu Bogu do nich bardzo trafia. Przy pomocy nowych narzędzi nasi rekolekcjoniści potrafili wejść z Panem Bogiem w świat młodego człowieka, co dało się wyczuć i zaobserwować. Uczniowie cenili sobie szczególnie w tym czasie osobiste świadectwo wiary. Patrząc na reakcje dzieci i młodzieży jak i nauczycieli, którzy im towarzyszyli, mogę szczerze powiedzieć, że te rekolekcje dotknęły ich serc. Za co Panu Bogu niech będą dzięki. Amen.

Ks. Tomasz Nowicki (Gimnazjum w Głogowie)

Karol i Karolina Fromontowie zostali przeze mnie po raz kolejny zaproszeni 10 i 11 grudnia 2015 r. do szkoły, w której uczę – Gimnazjum nr 2 im. Ireny Sendler w Głogowie (woj. dolnośląskie, diecezja zielonogórsko-gorzowska). Poprosiłem ich o podzielenie się swoim świadectwem, doświadczeniem życiowym oraz doświadczeniem chrześcijańskim i małżeńskim podczas lekcji religii w tej szkole.
Karol i Karolina potrafili zainteresować młodzież nie tylko słowem, ale także urozmaicaniem tego słowa (i dzielenia się) audio-wizualnymi środkami wyrazu. Młodzież bardzo pozytywnie odbierała ich głoszenie - autentyczność i sposób przedstawiania treści.
Na potwierdzenie powyższych słów przytaczam wypowiedzi kilku moich uczniów: „Historia Karola i Karoliny bardzo mnie zainspirowała. Jest to niezwykłe uczucie, gdy się ich spotyka, pewnego rodzaju szczęście przechodzi od razu na ciebie. Są to niezwykli ludzie, lecz prowadzą spokojne, radosne życie. Oby więcej takich spotkań!!”

Kaja 3c

„Bardzo mi się spodobało i zaciekawiło to małżeństwo. Każdy z nich miał inne doświadczenia w życiu. Najbardziej zainteresowało mnie, że cudem ta Pani uniknęła śmierci jadąc samochodem. A u Pana, że nawet jeśli na początku nie wierzył w Boga, to różne doświadczenia spowodowały, że zaczął ten Pan wierzyć. Państwa małżeństwo to zaufanie do drugiej osoby i zaakceptowanie jego wad i zalet, a nawet tradycji i to jest dla mnie piękne, że właśnie to Państwo robią”.

Natalia 3f

"Moi drodzy. Serdecznie Wam dziękuje za wizytę, która na serio daje do myślenia. Dzięki Wam i Waszym historiom Bóg dał mi na nowo rozważyć wartości w życiu. Szczególnie podobała mi się modlitwa tańcem, która bardzo głęboko wyrażała przeżycia podczas modlitwy"

Michał 3f

"Spotkanie Karola i Karoliny bardzo mi się spodobało. Przenieśli na mnie pozytywną energię i większą chęć dbania o siebie. Moim zdaniem powinno być więcej takich par, jak Karol i Karolina. Życzę szczęścia!"

Oliwia 3c

Marek Baron, katecheta uczący w szkole podstawowej i gimnazjum (Opole)

Zaprosiłem Karolinę i Karola, aby przeprowadzili zajęcia ewangelizacyjne w klasach gimnazjalnych. Poprzez ciekawy, dynamiczny i jasny przekaz zwrócili uwagę młodzieży na osobę Jezusa Chrystusa. Własnym świadectewm ukazali, że może On realnie wpływać na ich życie, nadać mu sens, smak i radość.

Domecko

W środę, 11 października 2017 roku do naszej szkoły przyjechało sympatyczne małżeństwo Misjonarzy. Podczas trzeciej lekcji uczniowie i nauczyciele zebrali się w jednej klasie, aby posłuchać historii o trudnej pracy na misji. Wszyscy byli pod wrażeniem.
Z zaciekawieniem słuchaliśmy opowieści o krajach, które odwiedzili. Następnie Misjonarze nauczyli nas wesołej piosenki, która wprowadziła wszystkich w dobry nastrój. Obejrzeliśmy również zabawny, krótki film o wiewiórkach, który wywołał uśmiech na naszych twarzach. Wizyta była bardzo ciekawa, wzbogaciła naszą dotychczasową wiedzę o misjach.

Karolina - uczennica kl. V  PSP w Domecku

Dzisiaj uczestniczyliśmy w spotkaniu z misjonarzami świeckimi - Karoliną i Karolem Fromont. Bardzo podobały mi się piosenki, których nas uczyli. Pokazali, że można modlić się w różny sposób, np. tańcząc i klaszcząc. Ciekawie opowiadali nam o swojej pracy i o Bogu. Oglądaliśmy też fragmenty filmów z misji na tablicy multimedialnej. Pokazali nam, jak
w czasie mszy tańczą ministranci, ksiądz i wierni.  Dowiedzieliśmy się, że nie tylko wyjeżdża się na misje bardzo daleko, ale też można pracować na przykład w Polsce,  w Niemczech lub w Austrii. Tacy misjonarze są potrzebni wszędzie. Bardzo podobało mi się to spotkanie.

Jakub - uczeń kl. II PSP w Domecku

11 października 2017 roku Państwo Karolina i Karol Fromont gościli w szkole, w której pracuję. Przeprowadzili zajęcia z przedszkolakami, uczniami klas I – V
oraz uczniami klas VI – VII. Opowiadając o swoich doświadczeniach pracy na misjach wykorzystywali rekwizyty, filmy, taniec i piosenki. Uczniowie poznali zwyczaje i elementy kultury filipińskiej. Dało się zauważyć u Prowadzących łatwość nawiązywania kontaktów z dziećmi. Zajęcia były prowadzone w bardzo interesujący sposób. Uczniowie z zaciekawieniem i zaangażowaniem uczestniczyli w spotkaniu. Niektórzy pytali o termin kolejnych odwiedzin.      
Sama ze wzruszeniem słuchałam o życiu dzieci w krajach misyjnych,  jak pomimo swojej sytuacji potrafią cieszyć się i dzielić z innymi, w jaki sposób wyrażają miłość  do Boga i człowieka. Niesamowite, jaką radość sprawia im nauka, niejednokrotnie w trudnych warunkach. W imieniu swoim, nauczycieli i wszystkich uczniów serdecznie dziękujemy za spotkanie.

nauczyciel PSP w Domecku

Rekolekcje były super. Pani Karolina opowiadała nam historie prawdziwych ludzi, którzy spotkali Pana Boga. Pokazywała ciekawe filmiki, które dawały do myślenia.

Inne rekolekcje i zajęcia w szkołach

Mateusz, kl. V

Podobało mi się prowadzenie konferencji, ciekawe historie, opowiadania i podejście Pani Karoliny do nas. Szkoda, ze tak krótko mogliśmy gościć w naszej szkole Panią Karolinę. Chcemy jeszcze!!!

Jakub, kl. VII

Rekolekcje były bardzo fajne. Pani Karolina opowiadała ciekawe historie, modliła się z nami, śpiewała piosenki z pokazywaniem.

Aleksandra, kl. III

Rekolekcje wielkopostne w szkole to wyjątkowy czas dla każdego ucznia. Dla jednych czas zadumy, refleksji, zatrzymania się, dla innych chwila wolnego i święty spokój od szkoły i lekcji. To od każdego indywidualnie zależy jak ten czas wykorzysta. Ważne jest, aby w tym czasie towarzyszył nam przewodnik, ktoś, kto pokieruje, wskaże na to co ważne, będzie blisko. Pani Karolina w czasie tych 3 dni była dla nas przewodnikiem. Swoim świadectwem pociągnęła i młodszych i starszych. Dziękujemy za ten cudowny czas, Twój uśmiech, wspólne tańce i Twój piękny Chrystusowy blask. To spotkanie na długo zostanie w naszej pamięci.

Nauczyciel

Lekcja była bardzo ciekawa. Zapamiętam, że trzeba czynić dobro dla innych bez względu na to, czy oni są dobrzy dla mnie czy nie.

Uczennica, kl. VIII

Podziwiam P. Fromont za ich wiarę, świadectwo i pracę misyjną. Akceptować innych to przekaz, który szczególnie będę pamiętać. Cieszę się, że gościli w naszej szkole.

Uczennica, kl. VIII

Była to lekcja o przyjaźni i współczuciu. Jak być dobrym przyjacielem, jak traktować wszystkich tak samo, nie odrzucać niepełnosprawnych to było mocno podkreślane. Fajnie jest poznać ludzi, którzy wiele przeżyli i teraz dzielą się tym z nami.

Uczennica, kl. VIII

Starałam się bardzo uważać, ponieważ mówili o sprawach dotyczących ludzi młodych. Jasno i wyraźnie wytłumaczyli mi znaczenie słowa współczucie. Dobrze dobrane były krótkie filmy do przekazywanej treści. Podziwiam ich za odwagę i zapał misyjny.

Uczennica, kl. VIII

Słuchałam z zaciekawieniem. Podobały mi się podawane przykłady i treści, które z nich wynikały. Mam ciągle uczyć się szanować słabszych, opiekować się nimi i pomagać im.

Uczennica, kl. VIII

Rekolekcje dla Ruchu Czystych Serc (słowa uczestników)

Konferencje dnia sobotniego były dla mnie pełne interesujących treści. Dzięki filmikom i warsztatom było lżej przemyśleć i nawet wejść w tryb zastanowienia się. Zachwyciło to, że mimo poruszania podstawowych rzeczy wiary i tak było one podane w niezwykły sposób. Modlitwa tańcem pani Karoliny była niesamowita. Dziękuję. Dziękuję też za szczerość i autentyczność w czasie konferencji i odpowiadania na pytania. Niezmiernie wdzięczna jestem za udzielone odpowiedzi. Były dla mnie bardzo wartościowe (nawet te, które nie były odpowiedziami na pytania zadane przeze mnie). Odpowiedzi na moje pytania poniekąd mnie zaskoczyły (pozytywnie), ale na pewno były dla mnie pomocne. Także, dzięki Państwu, był to czas, który dał dużo do myślenia.
Karol i Karolina świetnie przekazywali wiedzę i dzielili się doświadczeniem. Używali wielu form artystycznych (jak pantomima, film, muzyka), co sprawiało że konferencje nie były nudne. Ciekawe anegdoty i praktyczne przykłady z życia pomogły zrozumieć przekazywane treści.
Spotkanie z Karolem i Karoliną było wspaniałym przeżyciem w obecności Ducha Świętego. Pełne cennych treści i dobrego humoru. Słowa przez nich rzucone są prawdziwymi ziarnami Słowa Bożego. Konferencje pozwoliły na nowe zrozumienie miłości Pana Boga, a blok „pytania i odpowiedzi” pozwolił rozwiać wszelkie wątpliwości.
Państwo Fromont mają wiedzę i doświadczenie w pracy z młodymi ludźmi. To się czuje. Świetne podejście, życzliwość, humor i jednocześnie delikatność w adresowaniu trudnych zagadnień. Piękne konferencje, wrażliwość serca, bogactwo treści i rozeznanie we współczesnych trendach kulturowych i artystycznych. Bóg zapłać za super rekolekcje !

Możesz pobrać propozycję programów rekolekcji, warsztatów oraz lekcji pdf icon